«ایران ساسانی» در کانون مباحث کنفرانس مرکز به اصطلاح « نظامی» در آکسفورد

یکشنبه, 30 خرداد 1395 ساعت 09:39 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در مقاله «شور و شوق هاي خزري: قواعد ماه محرم و روابط بین قومی در سال هاي اوليه قرون وسطي» که در همايش برگزار شده توسط «مرکز نظامي گنجوي» دانشگاه آکسفورد انگليس ارايه شد، بهره برداري هاي سياسي از آيين هاي عزاداري در جهان تشيع مورد بررسي قرار گرفت.

مرزهای ایرانی ساسانی و فرهنگ ایرانشهر عمده ترین موضوع مقالات و پژوهش‌های «روابط بین خرزی» در دانشگاه آکسفورد را تشکیل داد.

به گزارش «آذری‌ها» به نقل از خبرگزاري ترند ، در همايش «روابط بين خزري»  که توسط «مرکز نظامي گنجوي» دانشگاه آکسفورد در کالج بريسنوز Brasenose اين دانشگاه برگزار شد، دکتر ايرينا شينگيراي ، از محققان مرکز نظامي گنجوي و کارشناس تاريخ و انسان شناسي در مقاله مربوط به قواعد ماه محرم گفت: «در مناطق اطراف خزر در اواسط هزاره نخست، گروه هاي کوچ نشين ترک - فارس از مراسم هاي عزا  در سطوح عالي سياسي و نيز در سطح جمعيت هاي محلي، براي مقاصد سياسي استفاده مي کردند.»

در اين مقاله افزوده شده است: «در مرز هاي ترک - فارس، از قواعد ماه محرم به طرز خاصي استفاده مي شد و طوايف بیابانگرد ارتباط مستمر با مردم يکجانشين [ ایرانیان] داشتند و گسترش اين قواعد در منطقه خزر و خارج از آن ، موثر واقع شده اند.»

در اين مقاله آمده است: «پس از آمدن اسلام به اين منطقه، مراسم هاي عزاداري در چارچوب اسلام شيعي به مصيبت کربلا مرتبط شد.»

همچنين در پايان اين کنفرانس ، پرفسور ادموند هرتزيک ، استاد موسسه شرق شناسي دانشگاه آکسفورد، در جمع بندي مقالات ارايه شده در اين همايش، مقاله ايرينا شينگيراي درباره مراسم هاي عزاداري و تاثيرات سنت هاي محرم و عاشورا  در چارچوب تشيع در دوره پس از اسلام را مهم ارزيابي کرد.

در اين همايش مقالات مهمي نيز درباره ايران دوران ساساني و آثار باستاني کشف شده مربوط به آن دوران ارايه شده است.

در يکي از اين مقالات که توسط ابرهارد زائوور  Eberhard Zauer  ، استاد «موسسه ایران شناسي » و «جمعيت  تبليغ رم شناسي» انگليس  ارايه شد، آمده است در قرون چهارم و پنجم ، ايران در زمان حاکميت ساساني در مقايسه با رم داراي نظام دفاعي قوي تري بود. اين مقاله تحت عنوان «انطباق با شرايط محلي؛ سيستم دفاعي امپراطوري ساساني در مرزهاي شمالي تا ايبريا» ارايه شده است.

در ابتداي اين کنفرانس نيز ، پرفسور روبرت هايلند، رييس انگليسي مرکز نظامي گنجوي دانشگاه آکسفورد و نرگس پاشايوا، رئيس باکو اين مرکز گزارشي از فعاليت هاي دوساله مرکز نظامي گنجوي دانشگاه آکسفورد ارايه دادند.

يکي ديگر از مقالات ارايه شده در اين همايش ، از طرف پرفسور "مرتضلي گاجی اف" مدير دپارتمان باستان شناسي «مرکز داغستان» آکادمي ملي علوم روسيه  در موضوع « شهر دربند، به عنوان يک مرکز اسلامي: کشف و شناسايي مکان هاي عبادت مسلمانان در قرون هفتم تا سيزدهم»  بود.

دکتر کريم عليزاده، استاد باستان شناسي در دانشگاه هاروارد نيز مقاله خود را در موضوع « ارتباطات مناطق مسکوني دشت مغان (ايران) در دوره ساساني و اوايل دوره اسلامي» ارايه کرد.

کريستين هاپر، از دانشگاه دورهايم انگليس و دانشگاه «ساسکاتچوان» کانادا، مقاله اي تحت عنوان «وسايل ارتباطي در مرزهاي ساساني : راه هاي ارتباطي در دشت گرگان در شمال شرق ايران» ارايه کرد.

در حاشيه برگزاري اين همايش ، کارشناسان انگليسي زبان فارسي و هنر هاي ايراني نيز با نشان دادن آثار باستاني و مينياتورها و نقاشي هاي متعلق به مکتب شيراز  به خانم نرگس پاشايوا،  تفسيرهاي علمي اين آثار را نيز براي وي توضيح دادند.

خانم نرگس پاشايوا نيز با ابراز تاسف در مورد اينکه آثار دانشمندان جمهوري باکو در زمان شوروي، به زبان هاي اروپايي ترجمه و منتشر نشده است، خواستار انتشار ترجمه هاي اروپايي آثار متخصصان و دانشمندان جمهوري باکو شد.

به گزارش خبرگزاري ترند، خانم نرگس پاشايوا، مدير شعبه دانشگاه دولتي مسکو در باکو و رييس باکویی «مرکز  نظامي گنجوي دانشگاه آکسفورد» از جمهوري باکو در سخنراني خود ، ضمن رد متدلوژي تاريخ نويسي زمان شوروي و غيرعلمي دانستن آن، گفته است که تاريخ جمهوري باکو بايد «بازنويسي» شود!

نرگس پاشايوا گفت : « پنج سال قبل، تاسيس مرکز نظامي گنجوي در دانشگاه معتبر آکسفورد، کاري غيرقابل باور تلقي مي شد، اما اکنون همايش هاي علمي بزرگي با حضور اساتيد برجسته از انگليس و آمريکا و روسيه در اين مرکز برگزار مي شود».

 


***

 


لازم به توضیح است که مرکز به اصطلاح نظامی گنجوی در دانشگاه آکسفورد توسط دستگاه تاریخ نویسی دولتی جمهوری باکو با هدف بین المللی سازی تحریف تاریخ ایران و آذربایجان تاسیس شده است. نرگس پاشایوا ( خواهر زن الهام علی اف) و رافائل حسین اف ( مدیر موزه نظامی در باکو) از بنیانگذاران این مرکز در دانشگاه آکسفورد هستند. رژیم باکو بودجه و هزنیه های این مرکز را تقبل کرده است.

اما به نظر می رسد با وجود کوشش‌هایی اولیه در راستای تحریف تاریخ در سطح بین المللی موفقیت کمی نصیب رژیم باکو از این جهت شده است. اختصاص یافتن بیشتر مباحث ایران شناسان به موضوعات ایران دوره ساسانی و باقی ماندن تاریخ آران و آلبانیا ذیل تاریخ ایران در مباحث ایران شناسان این مرکز نشان دهنده‌ی سطحی و کودکانه بودن ادعاهای دستگاه تاریخ نگاری جمهوری باکو است به طوری که خارج از قلمرو سیاسی آن کسی این ادعا را جدی نمی گیرد.

جالب این که کارشناسان انگلیسی این مرکز در پایان نشست آثار باستاني و مينياتورها و نقاشي هاي متعلق به «مکتب شيراز» را به خانم پاشایوا نشان داده اند، این رفتار معنادار در مرکز تحریف تاریخ که با هزینه رژیم باکو راه اندازی شده است ، باید پیامی از سوی جامعه دانشگاهی به دستگاه تاریخ نگاری وارنه مبنی بر «بازگشت به خویشتن» تلقی کرد. برآمد عمده نشست اخیر این نکته مهم بود که «آران و قفقاز» هرگز تاریخ، هنر و فرهنگی مستقل از ایران نداشته اند و این جوامع همواره باید قلمرو «ایران فرهنگی» تعریف می شوند.

از سوی دیگر اشاره مهم نرگس پاشایوا مبنی بر لزوم «بازنویسی تاریخ» نشان از عزم رژیم باکو در راستای تحریف تاریخ و در قالب «بازنویسی» است. باید پرسید مگر غیر از این است که تاریخ مناطق مسلمان نشین قفقاز و آران در دوران شوروی توسط تاریخ نگاران پان آذریست مانند میرزا ابراهیم اف، سید اف و غیره با رویکردی ضد ایرانی نوشته شده بود؟

 البته «پندار آذربایجان تاریخی و مستقل» که محور اصلی تحریف تاریخ توسط رژیم باکو به شمار می رود، به قدری واهی و دروغین است که با تحریفات دوران شوروی تامین نخواهد شد و برای جا انداختن آن به «تخیلات» بیشتری نیاز است.

واکنش عصبی خانم پاشایوا پس از دریافت پیام تلویحی دانشمندان آکسفورد مبنی و تکرار دیگر بار ایده «بازنویسی تاریخ»و «لزوم ترجمه آثار مورخان باکویی به زبان های اروپایی» تا اندازه قابل درک است. در کتابهای تولید شده توسط نویسندگان باکویی کاسه ها و مینیاتورهای شیراز می تواند به نفع میراث فرهنگی "ترکان اوقوز" مصادره شود، اما این ادعا در مجامع دانشگاهی اروپا به ویژه کرسی های ایران شناسی در حد یک شوخی و یا طمع برآمده از عقده حقارت تلقی خواهد شد.

می دانیم که خانم پاشایوا و تیم همراه ( آکیف علیزاده، میخائیل جبار اف و رافائل حسین اف) با امید و آرزوی ضربه به تاریخ ایران اقدام به تاسیس مرکز نظامی در آکسفورد کردند، و این نکته را نیز می دانیم که دانشگاه آکسفورد از نام انتخابی توسط این تیم ( نظامی گنجوی) تعجب کرده و از آنها پرسیده شده بود که چرا نام یک شاعر ایرانی را برای مرکز خود انتخاب کرده اید!

بنابراین این تیم در نخستین تجربه خود به سدی به نام حقیقت برخورد کرده است و لاجرم چاره ای ندازد جز پناه بردن به آثار همان "متخصصان باکویی"!

 


 

 

 

 

 

 

خانم نرگس پاشایوا در حال شنیدن توضیحات کارشناسان آکسفورد پیرامون هنر ایرانی ( مکتب شیراز) :

 

تحریریه آذری ها

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/a700710a72457be4a885dcc12feb25c8.jpg
رييس « موسسه تاريخ » آکادمي ملي علوم جمهوري باکو اعلام کرد  تاريخ اين کشور از نو نوشته مي شود. به این ترتیب الهام علی اف دستور داده است که تاریخ جمهوری باکو
cache/resized/d1578f1800b9a9c3c6eec2856e1b51e1.jpg
«باکو پست» نوشت : « ممکن است شبکه تجاري رضا ضراب در ترکيه و ايران و جمهوري آذربايجان فرو بپاشد. رضا ضراب در آمريکا به اتهام نقض تحريم مالي ايران و پولشويي
cache/resized/ec0f960be64406e4ee14a3ba2edb14f4.jpg
فاضل مصطفی ، نماینده پان ترکیست افراطی، شیعه ستیز و ضدایران در مجلس جمهوری آذربایجان بار دیگر در اهانتی وقیحانه به آذری های ایران و دینداران و ایران دوستان
cache/resized/d494a5ca76366d9ed384a4a901239f5d.jpg
«الهام علی اف»، رئیس جمهور آذربایجان مسئولیت امور اجرایی نشست بین المللی تشکل ها و سازمان های یهودی آمریکا را از «مالکلم هنلاین» مسئول سابق امور اجرایی اجلاس
cache/resized/d1317584f1637b03d42b52e20e288b23.jpg
به گزارش خبرگزاري رسمي آذرتاج، آويگدور ليبرمن ، وزير دفاع اسراييل در گفتگوي اختصاصي با اين خبرگزاري با تاکيد بر قرار داشتن مناسبات ميان اسراييل و جمهوري
cache/resized/7a9b411cfd19d6c25751db44b01196d4.jpg
پايگاه اينترنتي « استراتگ» با انتشار تحليل «استانيسلاو تاراسوف» در پايگاه اينترنتي «رگنوم» روسيه تحت عنوان « آيا سياست چندجانبه باکو در خصوص خاورميانه ( غرب
cache/resized/420f30335896657222212953a3930f7a.jpg
شاهين مصطفي اف، وزير اقتصاد جمهوري باکو اعلام کرد انگليس با 27 ميليارد دلار ،  نخستين سرمايه گذار خارجي در این کشور است. به گزارش خبرگزاري آپا، شاهين مصطفي اف
cache/resized/2590483ca923ce06d1f83a7f5478522c.jpg
الهام اسماعيل، مامور پيشين امنيتي و کارشناس امور سياسي و امنيتي در رسانه ها، با انتشار تحليلي در پايگاه اينترنتي « مدراتور» به دولت اين کشور پيشنهاد کرد براي
cache/resized/5eb0da8f0b5a3d8f9e3b629bc8304cf0.jpg
ميانجيگران صلح قره باغ در آنکارا  با مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه ترکيه ديدار کردند. به گزارش «آذ ويزيون»، وزيرخارجه ترکيه در توييتر خود خبر داد با  ايگور
cache/resized/fda828f0c1d3e104ab04fe59b4b71bba.jpg
روزنامه يني مساوات در گزارشي در خصوص کاهش اختيارات «اداره مسلمانان قفقاز» و افزايش اختيارات «کميته دولتي امور گروه هاي ديني » نوشت : « (جمهوري) آذربايجان مدل
cache/resized/8ba284a9527adbfeac5051973c871f95.jpg
خبرگزاري آذرتاج خبر داد هياتي از مديران 15 مدرسه باکو ، در چارچوب «طرح هاي توسعه» وزارت آمورش اين کشور  به اسرائیل سفر  و با مقامات وزارت آموزش آن ديدار و
cache/resized/00970ad0a29217d84b83edde0a53663a.jpg
  الهام علي اف ، رييس جمهوري باکو که براي حضور در نشست «شوراي آنتلانتيک شمالي» ناتو به بروکسل سفر کرده است، با يان اشتولتنبرگ، دبيرکل ناتو ديدار کرد. در اين